Sinir Uçları Hastalıkları

Sinir uçları hastalıklarından olan sinir ucu iltihabı, sinir hücrelerindeki oluşan hasarı anlatan terim içerisinde yer alıyor. Tıptaki adı nöropati olarak geçen vaziyet, ellerden çok ayakları ve bacakların üst kısmını etkilemekte. Periferik sinir sisteminin beyindeki organların, deri, kaslar ve kan damarları içerisindeki iletişimi sağlayan bölüm olduğu söylenebilir. Beynin vermiş olduğu emirler, motor sinirleri ile iletilir ve aynı yol ile bilgiler beyne getirilir. Periferik nöropati ise, beyin sapıyla omurilikten çıkarak vücut içerisine yayılan duyusal, otonomik ve motor sinir hücrelerinin yapısında veya fonksiyonları içerisindeki bozukluk şeklinde tanımlanabilir. Nöron tiplerinin birlikte etkilendiği gibi, seçici şekilde de etkilenme söz konusu olabilir. Rahatsızlığın birden fazla sebebi olsa dahi, buna en fazla sebep olan etmen şeker hastalığıdır. Diyabetli hastaların yarısından çoğu nöropati hastasıdır. Nöropati oluşmasının sebebi tam şekilde bilinmese de, insülin yetersizliği ya da kan şekeri yüksekliğinin rahatsızlık oluşumu adına rol oynadığı düşünülüyor. Şekerin sinirler içerisinde birikimi, hemoglobin değerinin yüksek olma durumu nöropati gelişmesine neden olacaktır.

 Sinir Ucu İltihabı Hakkında

 Hastalık; ayakları veya elleri ilgilendiren sinir liflerini tutar ise; halsizlik, uyuşma, karıncalanma, ağrı ve kas kaybı ortaya çıkar. Nöropati bulguları içerisinde; yanma, uyuşukluk gibi hafif belirtilerin dışında geceleri çoğalan ağrılar ve hissizlik gibi ağır belirtiler ortaya çıkabilir. Atakların saatlerce sürdüğü gibi, aylarca hatta senelerce devam etmesi de mümkündür. Ayak kasları tutulduğunda kas zayıflığı olduğundan ötürü, ayak tabanında bulunan ağırlık dağılımı bozuntuya uğrar. Vücudun ağırlı ön tarafta taşındığından ötürü, burada kalınca bir nasır oluşacaktır. Hareket esnasında kemik ve nasır içerisindeki dokularda ise ülser gelişimi meydana çıkabilir. Hasta bireylerin bunu anlayamaması sebebiyle ayak ağrılarında çok artış gözlenir. Hastalık, terleme azlığına sebep olduğundan, ciltte çatlama ve kuruluğa neden olarak yaraların gelişmesine etken olur.

 Sinir ucu iltihabı otonom sinirlerini tutup, sessizce gelişim göstermesi, otonom nöropati biçiminde isimlendirilir. Hastalığın erken teşhisi sinirlerin harap olmasına engel olabilir ya da yavaşlatılabilir. Hastalığın sindirim sistemini etkilemesi durumunda mide bulantısı, mide içerisinde dolgunluk, ishal gibi durumlar yaşanabilir. Üreme organlarının etkilenmesi durumunda kadınlarda orgazm güçlüğü, erkeklerde iktidarsızlık görülmesi muhtemeldir. İdrar kesesinin etkilenmesi durumunda baskı ve ağrı hissetmeden uzun zaman idrar tutma, idrar çıkışında güçlük yaşama veya sık sık idrara çıkma belirtileri görülebilir. Kalbi besleyen sinirlerin etkilenmesiyle önemli problemler ortaya çıkabilir. Kalpte ağrı hissiyatının olmaması, kalp krizini hissetmemeye sebep olacaktır.

 Sinir Ucu Tedavisinin Yapılması

 Hastalık adına bulgulara ilişkin destekleyen tedavi uygulanmaktadır. Hastalarda ortaya çıkan duyu kayıpları belirti vermediğinden ötürü, bunların bakımı adına hasta eğitiminin yapılması, bununla beraber kan şekeri seviyesinin dengelemesi gerekmektedir. Ağır vakalar için ağrı kesiciler kullanılabilmekte. Tedaviye yanıt vermeyen hastalarda sinir lifleri adına etkili, antikonvülzif ve antidepresan ilaçları kullanılabilir. Sinir hasarlarının olmasından sonra bunu onarabilmek adına kesin bir tedavi yolu bulunmamaktadır. Fakat seçenekli tedaviler uygulanıyor.

 Sinir Ucu İltihabına Bağlı Şekilde Duyu Kaybının Oluşması Vaziyetinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 – Hastalar çoraplarını çıkardıkları zaman ayaklarını incelemedir. Ayaktaki kızarık ve yaralara dikkat edilmeli.

 – Ayakkabı giyilmeden önce ayakkabı içi kontrol edilmeli. Ayakkabılar çorapsız biçimde giyilmemeli. Çıplak ayak ile kumda yürümemeye dikkat edilmeli.

 – Ayakların ısınması adına sıcak su torbası, elektrikli ısıtıcı gibi materyaller kullanılmamalı. Banyo suyunun sıcaklığı 37 dereceyi geçmemeli.

 – Tırnakları kesmek adına törpü, nasırlar için sünger taşı kullanılmalı. Kesici materyaller ayak bakımı için kullanılmamalı.

 – Ayaklara basınç uygulamayan, yumuşak ve hususi ayakkabılar giyilmeli.

 – Herhangi yarada hekime gidilmelidir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir