Omurga Cerrahisi

Omurga; farklı yapı ve sayıda omurlardan meydana gelen kemikli bir yapıdır. Tüm omurgalı canlılarda iskeletin gövde kısmını oluşturan yapı omurgadır. Omur diğer adı ile vertebra, omurgayı oluşturan 33-34 kemikten her bir tanesine verilen isimdir. Omurlar vücudun bükülerek, şekil değiştirmesini sağlayan destekleyici bir yapı olarak birbirine bağlıdır. Omurgalılarda, omurlar arasında eklemler bulunmaktadır. Bu sayede omurganın farklı şekillerde hareket etmesi mümkün olabilmektedir.

 Omurga Cerrahisi Nedir?

 Omurga cerrahisi (Spinal Neurosurgery), omurilik ve sinir köklerine ayrıca omurga üzerine gerçekleştirilen tüm ameliyatlar ve cerrahi girişimlerin tamamına verilen addır. Çocuklarda görülen omurga kökenli doğumsal tüm rahatsızlıklardan, yaşa ya da farklı etkenlere bağlı gelişen diğer rahatsızlıklara kadar her aşamada omurga cerrahisi kullanılmaktadır. Özellikle fıtık, kanal daralması, bel kayması, travmalar ve skolyoz gibi rahatsızlıklarda omurga cerrahisi kullanılmaktadır.

 Omurga Hastalıklarının Temelleri

 Omurga cerrahisi gerektiren pek çok sayıda hastalık bulunmaktadır. Bu hastalıkların en büyük bölümü yaşa bağlı olarak oluşan deformasyonlardan kaynaklanmaktadır. 60 yaşını geçmiş insanların büyük bölümünün omurgasında dejenerasyon göze çarpmaktadır. Ağır taşımak, vücuda dengesiz yük bindirmek oturma ve duruş bozuklukları gibi temellere dayanmaktadır.

 Omurga hastalıklarının temel başlıkları şöyledir.

 *Dejeneratif Sorunlar (Fıtık, Kanal Darlığı)

 *Travmalar (Kırıklar, Burkulmalar)

 *Deformiteler (Skolyoz, Kifoz)

 *Tümör

 *Romatizmal Sorunlar

 *Enfeksiyon ve Apse

 Omurga Hastalıkları Nelerdir?

 Bel ve Boyun Fıtığı: Bel ya da boyun omurlarındaki disklerde (kıkırdak yastılar) yıııpranma ya da omurga kanalına doğru yer değiştirmesine fıtık denir. Yaş ortalaması yüksek olan hastalarda en sık karşılaşılan omurga hastalıklarının başında gelmektedir. Aynı zamanda ağır işlerde çalışan ve sürekli yük taşıyan kişilerde de görülebilmektedir.

 Fıtık Sonucu Oluşan Etkiler:

 :

 *Bel ve bacak ağrısı

 *Bacakta uyuşma, üşüme, karıncalanma hissi

 *Yürüme ve hareket güçlüğü

 *İleri fıtık durumunda idrar kaçırma

 Kanal Darlığı: Bel bölgesindeki dokuların kireçlenmesi nedeniyle omuriliğin geçtiği kanalın daralması anlamına gelmektedir. Genellikle yaşlı insanlarda görülmektedir.

 Travmalar: Yüksek bir noktadan düşme ya da trafik kazası gibi etmenlere bağlı olarak gelişen omurgada kırık, burkulma gibi oluşan hasar durumudur. Hızlı müdahale edilmesi hayati önem taşımaktadır.

 Skolyoz: Omurganın bel ya da göğüs bölgesinde göze çarpan yana doğru eğrilik durumudur. Normal bir omurga arkadan görüntülendiğinde düz bir hat şeklindedir. Skolyoz olan bir omurgada ise, omurlar sağ ya da sola doğru eğilmektedir. Skolyoz yetişme çağındaki çocuklarda görülmektedir.

 Skolyoz Sebepleri:

 *Bacaklarda boy farkının olması

 *Çocukta doğuştan omurga şekillenmesinde problemlerin meydana gelmesi

 *Çocukta nörolojik veya bir kas hastalığının olması

 *Nörofibramatosis, Ehler Danlos, Marfan sendromu gibi hastalıkların var olması

 *Omurga veya omurilikte tümör veya enfeksiyon mevcut olması

 Skolyoz Tipleri:

 Doğuştan Skolyoz(Konjenital): Göğüs veya bel bölgesinde görülen yana doğru eğrilik durumudur. 0-3 yaş arasında görülmektedir.

 Polio (Çocuk Felci): Daha önce düzgün olan bir omurgada kasların felci sonucu görülebilmektedir.

 İdiyopatik Skolyoz: Kalıtsal bir nedenle ortaya çıktığı düşünülen ve en sık karşılaşılan türdür. Çoğunlukla genç kızlarda ergenlik döneminde ortaya çıkmaktadır.

 Serebral Palsi: Doğuştan gelebilecek ve hayat boyu sürecek bir durumdur. Beyin ve kaslar arasındaki iletişimi etkileyerek vücudun hareket ve duruşunda kalıcı bir bozukluğa yol açmaktadır. Beyinde oksijen açığına yol açan bir durum sonucunda ortaya çıkabilmektedir.

 Omurga Cerrahisinin Önemi

 Omurga cerrahisi ile ileri teknoloji kullanılarak oluşabilecek tüm riskler en aza indirilmektedir. Hastalar ameliyat sonrası hızlıca günlük yaşantılarına geri dönebilmektedir. En gelişmiş teknolojilerle hasta dostu cerrahi tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Vücudun hiçbir yapısına zarar vermeden en başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir