Hareket Bozuklukları

Beyinin de bir parçası olduğu merkezi sinir hücreleri vücut hareketlerini kontrol etmektedir. İstemsiz hareketlerin sebebi doğuştan veya sonradan oluşan hareket bozukluğu olarak ikiye ayrılabilir. Son yıllarda hareket bozukluğu hastalıkları ile ilgili bilgi ve deneyimler hızla artmaktadır. Bu süreçte genetik araştırmalar ve görüntüleme teknikleri önemli bir rol oynamaktadır. Tremor, Distoni, Huzursuz Bacak Sendromu, Psikojen Hareket Bozuklukları, Tardif Sendromlar, Huntington Hastalığı, Miyokloniler, Tik Bozuklukları ve Wilson Hastalığı diğer hareket bozukluğu hastalıklarıdır. Günümüzde adını sıkça duyar olduğumuz Parkinson Hastalığı da hareket bozukluğunun görüldüğü en önemli hastalıklardan bir tanesidir.

 PARKINSON HASTALIĞI

 Parkinson Hastalığı yetişkinlerde görülen bir hastalık olup genel olarak ilerleme görülür. Sinir sistemi üzerinde yıpratıcı etkiler göstererek kişide istemsiz hareketlere neden olur. Parkinson hastalığında görülen hareket bozuklarını aşağıdaki gibi listelenebilir.

 * Hareketlerde yavaşlama

 * Kol, bacaklarda, çene ve dudaklarda titreme

 * Dik duramama, duruş bozukluğu

 * Küçük adımlarla yürüme, hareketlerde yavaşlama

 * Ağır Kas Ağrısı

 * Yüz mimiklerinde kayıp

 * Konuşmada değişim (konuşma hızında artış veya kısık sesle konuşma)

 * El yazısında bozulmalar ( kelimeleri yakın yazma, harflerde küçülme)

 Yukarıda belirtilen hareket bozukluklarının yanı sıra unutkanlık, uyku bozukluğu ve psikiyatrik sorunlar hastalıkla beraber kendini gösterebilir.

 Hastalığın belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterebilir. İlk başta belirtiler fark edilemeyecek kadar hafif görülebilir. Öncelikle belirtiler tek taraflı başlar ve hastalığın seyriyle beraber her iki tarafa da yayılır.

 Parkinson Hastalığı’nın tanısı nörolojik muayene ile konulur. Hastalıktan tamamen kurtulmayı sağlayacak herhangi bir tedavi yöntemi de bulunmamaktadır. Bu hastalık yaşam süresini etkilemese de yaşam kalitesinde büyük bir düşüşe sebep olmaktadır. Nörolog tarafından planlanan tedavi programıyla (ilaç, cerrahi yaklaşımlar, diğer tedaviler vs.) hastanın yaşam kalitesi arttırılmaya çalışılır. Tedavi sürecini listelemek gerekirse,

 * Parkinson Hastalığı’nın olup olmadığından emin olunmalıdır.

 * Hastalığın kaçıncı evrede olduğu belirlenmelidir.

 * Kişinin yaşı, hastalığın evresi ve nörolojik muayene sonucuna göre hastaya göre tedavi planı oluşturulmalıdır.

 * Hastaların şikayeti ve sağlık durumları göz önüne alınarak cerrahi yönteme dönülmelidir.

 * Hasta sık sık kontrol edilmeli, uygun dozda ilaçlar kullanılmalıdır.

 * Hastalığın etkilerinden olan unutkanlık, uykusuzluk, depresyon vb. sorunları takip edilmeli, bu sorunlara da çözüm yolu bulunarak tedavi programına ilave edilmelidir.

 Kısacası tedavi yöntemini belirlerken hastanın tüm şikayetleri dikkate alınarak tedavi süreci belirlenmelidir.

 Salvador Dali, Peter Hofmann ve Muhammed Ali’de bu hastalıkla mücadele etmiştir. Hatta, Muhammed Ali bu hastalığa dikkat çekmek için kampanyalara katılmıştır.

 DİSTONİ

 İnsan vücudunda aşırı kasılmalara sebep olan bir hareket bozukluğu hastalığıdır. Toplum tarafından tam olarak bilinmemektedir. Hastalığın belirtileri arasında,

 * El yazısında bozulma

 * El ve ayaklarda kramp

 * Boyunda kasılma ve boynun geriye doğru gitmesi

 Parkinson Hastalığı çoğunlukla yetişkin insanlarda görülürken distoni hastalığı çocukluk döneminde de görülmektedir. Çocukluk döneminde hastanın vücudunun çoğunluğunda kasılmalar görülürken, yetişkinlerde genellikle sadece bir bölümde görülür. Çevresel ve psikolojik durumların Distoni hastalığı üzerinde önemli bir etkisi vardır. Stres, yorgunluk gibi faktörler kasılmaları artırırken dinlenme ve uyku halinde kasılmalar azalır.

 Bu hastalık da Parkinson Hastalığı gibi yaşam süresini etkilemese de yaşam kalitesinde büyük bir düşüşe sebep olmaktadır. Tedavi yöntemi olarak ilaç veya cerrahi yaklaşım önerilir. Tedavi edilebilir olan kasılmalar çoğu zaman kötü ilerleyişe sahip değildir. Tedavi yöntemi olarak kişisel tedavi programı uygulanmalıdır. Tedavinin amacı çoğunlukla semptomları hafifletmeye yönelik olsa da bazı durumlarda belirtilerden tamamen kurtulma sağlanır

 Yukarıda belirtilmiş olan hastalıklar birer hareket bozukluğu hastalığı olup hastanın yaşam kalitesini aşağıya çekmektedir. İlerleyen teknoloji ve yapılan kapsamlı araştırmalar sayesinde ilerleyen zamanlarda bu hastalıklara kalıcı bir çözüm yolu bulunacaktır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir