Epifiz Bezi

Vücudumuzda yer alan her bez gibi epifiz bezi de salgı yapmaktadır. Şimdi epifiz bezinin görevlerine, ne işe yaradığına bir göz atalım.

 Epifiz Bezi Nerede Yer Alıyor?

 Epifiz bezi beyinde bulunan, fasulye tanesi büyüklüğünde bir organdır. Hipofiz bezinin hemen arka bölümünde bir oyuğun içerisinde yer almaktadır. Birçok kaynakta da üçüncü göz olarak geçen epifiz bezi, kafa bölgesinin arka kısmına denk gelmektedir.

 Epifiz Bezi Ne İşe Yarıyor?

 Epifiz bezi, hemen önünde yer alan hipofiz beziyle sıkça karıştırılmaktadır. Geçmiş yıllarda yapılan çalışmalarda sonucunda işe yaramadığı belirtilmiştir. Faka bilimin daha çok gelişmesiyle birlikte epifiz beziyle ilgili araştırmalar da genişletildi. Böylece epifiz bezinin özellikleri ve görevleri de biraz olsun aydınlatılmış oldu. Vücutta salgılanan melatonini düzene sokmakta, biyolojik saatimizi de ayarlamaktadır. Yani vücudumuzun uyuma ve uyanma fonksiyonlarında ve başka birçok görevde bulunabilmektedir.

 Epifiz bezinin biyolojik saati ayarlarken, ayrıca karanlık ortamlarda görev aldığını söyleyebiliriz. Nitekim yapılan bilimsel araştırmalarla da epifiz bezinin, karanlık yerlerde bu biyolojik saat ayarlaması için salgılama yaptığı ortaya çıkmıştır. Yani daha çok karanlık ortamlarda daha aktif olarak çalışmaktadır. Bununla birlikte yapılan araştırmalar sonucunda, epifiz bezinin ergenlik döneminde çalışmasını daha azalttığı da gözlemlenmiştir. Ancak epifiz bezi ergenlik döneminde oldukça önemli rolleri de üstlenmektedir.

 Epifiz Bezi Neden Bu Kadar Önemseniyor?

 Epifiz bezi genellikle gece 3 saatinde en aktif biçimde çalışma yapmaktadır. Ancak yapılan araştırmalar neticesinde, doğum ve ölüm anlarında çok ilginç bir şekilde çalışmasını yükselttiği de gözlemlenmiştir. Bahsi olan doğum ve ölüm anlarında, epifiz bezi ruh molekülü olarak adlandırılan molekülleri sentezlemekle meşgul olmaktadır. Bilindiği gibi bu ruh molekülü ilginç bir biçimde diğer tüm maddelerin takıldığı, beyin bariyerini kolaylıkla aşarak beyine ulaşmaktadır.

 Epifiz beziyle ilgili onlarca kitap yazılmış, binlerce makale yayımlanmıştır. İşlevinin bir kısmı çözülebilen epifiz bezinin gizemi ise henüz tam olarak anlaşılamamıştır. Ancak bu kitap ve makalelerde epifiz bezinin günümüzde tam olarak kullanılamadığı da belirtilen detaylı ve önemli konulardan biridir. Özellikle insanların bu beze olan ilgisi de araştırmaları genişletmiştir.

 Üçüncü Göz Olarak Adlandırılan Epifiz Bezi

 Epifiz bezi beynin sol ve sağ loblarının tam orta yerinde yer alan, fasulye tanesi büyüklüğünde bir organdır. Antik Yunan döneminde bu bez için üçüncü göz tanımlaması yapılmıştır. Yapılan bazı araştırmalar sonucunda epifiz bezinin göz şeklini andırdığı ortaya çıkmıştır. Aynı bunun gibi yapılan başka çalışmalar sonucunda, epifiz bezinin göz ile benzer yapıda olan sıvı salgılaması yaptığı da gözlemlenmiştir.

 Tarih boyunca kutsallık atfedilen epifiz bezinin gerçekte ne işe yaradığı konusunda hala araştırmalar devam etmektedir. Ancak eski çağlarda bu bezin büyüklüğünün daha fazla olduğuyla ilgili çeşitli teoriler ortaya atılmıştır. Tabi ki bunun bilimsel herhangi bir dayanağı bulunmamaktadır. Ancak buna rağmen gün geçtikçe epifiz beziyle ilgili somut detaylar ortaya çıkmaktadır.

 Söylentilere göre epifiz bezinin büyük olduğu dönemlerde insanların daha kolay düşünebildiği, olaylara daha kolay bir şekilde yorum yaptığıyla ilgili çeşitli teoriler de vardır. Bunların ne kadar doğru olduğu bilinmiyor ancak günümüzde su ve diş macununda bolca bulunan klorürün epifiz bezini olumsuz etkilediği de belirtilmektedir. Bununla ilgili halen birçok bilimsel araştırma yapılmaktadır. Hatta teoriye göre epifiz bezinin ilerleyen yıllarda yok olacağı da belirtilmektedir.

 Epifiz Bezi Gelişimi

 Evrimin alt basamaklarında yer alan omurgalılarda ışığa duyarlı olarak gelişmiş bir organdır. Kısacası gece ve gündüz algısını tıpkı bir göz gibi algılamaktadır. Daha ilerleyen aşamalarda ise epifiz bezinin işlevleri de değişim göstermektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir