Boyun Damar Hastalıkları Nelerdir?

Hareket kayıpları, kalıcı veya geçici görme bozuklukları, his kayıpları, bayılma gibi şikayetler birçok hastalığın sebepleri arasında yer almaktadır. Bu belirtiler aynı zamanda boyun damar hastalıklarının da ana belirtileri arasında yer almaktadır. Boyun damar hastalıkları genelde kalp hastalıklarına, beyin kanamasına, inme gibi problemlere neden olabilmektedir. Boyun damar hastalığı, boynun her iki yanından uzanarak, kafa tasına uzanan damarların tıkanma ya da daralmaları neticesinde oluşmaktadır. Beynin iki bölümüne doğru uzanan bu damarların tıkanması sonucunda da beyin kanaması riskleri ve diğer birçok hastalığın oluşmasında etkili olmaktadır.

 Boyun Damar Hastalıklarının Nedenleri Nelerdir?

 Beyin ve damar hastalıklarının birçok nedeni bulunmaktadır. Bu nedenler beynin damarlarında tıkanmalar ve daralmalar meydana getirmektedir. Peki bu nedenler nelerdir?

 – Sigara ve tütün ürünlerinin sürekli olarak tüketilmesi sonucunda bu damarlar tıkanıklık göstermektedir.

 – Kanda kolesterol oluşması durumunda da boyun damar hastalıkları meydana gelebilmektedir.

 – Tansiyon yani yüksek kan basıncı da boynun damar hastalıklarına yakalanma riskini büyük bir oranda artırmaktadır.

 – Aile geçmişinde boyun damar hastalıklarının olması durumunda, kişilerde bu risk daha artmaktadır.

 – Kan şekerinin yüksek olması durumunda, boyun damar hastalıkları riskini artırmaktadır.

 – Kişide diyabet olması durumunda boyundaki damarlar çok daha kolay biçimde tıkanıklık gösterebilir.

 Boyun Damar Hastalıkları Belirtileri Nelerdir?

 Boyun damar hastalığının bilinen birçok belirtisi bulunmaktadır. Bu belirtilerin olması durumunda doktora başvurulması önerilmektedir. Peki bu belirtiler nelerdir? Nasıl anlaşılır?

 – Kol ve bacaklarda büyük oranda hissizleşme, kuvvet kayıpları boyun hastalıklarının belirtisi olarak gösterilebilir.

 – Kalıcı ya da geçici bir biçimde görme bozuklukları meydana geliyorsa. Bu belirti genellikle hastalığın biraz daha ileri evrelerinde meydana gelmektedir. Oluşmasında beynin etkilenmesi sebep olarak gösterilebilir.

 – Hareket kayıpları ve bilinç eksiklikleri de boyun hastalıklarının belirtileri arasında yer almaktadır.

 – Bayılma ve yüz felçleri de ileri düzeyde görülen boyun hastalıkları belirtileri arasında yer almaktadır.

 Boyun Hastalıklarının Tedavisi Var Mı?

 Boyun hastalıklarını tedavi edilmesi için birçok yol bulunmaktadır. Fakat kişi kendisi de bazı önlemler alarak boyun damar hastalıklarının oluşumunu engelleyebilmektedir. Özellikle beslenmeye dikkat edilmesi, yaşam tarzının değiştirilmesi, ideal kilonun devamlı olarak korunması, kolesterol seviyelerinin eşit şekilde tutulması gibi yöntemler, boyun damar hastalıklarının oluşmasına engel niteliktedir. Bunun yanında kişinin dışında geliştirilmiş boyun damar tedavileri de bulunmaktadır.

 Müdahaleli Tedavi Yöntemleri

 Damarlar tam olarak tıkanmamışsa bu tedavi yöntemi uygulanabilir. Fakat damarlar belli bir şekilde tıkanmışsa ne yazı ki müdahaleli tedavi yapılamamaktadır.

 Medikal Tedavi Yöntemi

 Bu tedavi yönteminde genellikle kan sulandırıcı olan ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Aynı zamanda damarların tıkanmış olmasından dolayı, damar genişletici ilaç tedavisi de yapılmaktadır.

 Cerrahi Müdahale Tedavisi

 Cerrahi müdahale genellikle anestezik yöntemler uygulanarak, tıkanan damarların genişletilmesi amacıyla yapılan tedavi biçimleridir.

 Radyolojik Tedavi Biçimleri

 Bilindiği üzere boyun damarları tıkandığında stent yöntemi bu bölgede uygulanabiliyor. Ancak bu uygulama henüz yeni olduğundan uzun süreli kalıcı etkilerinin ne olduğu tam olarak bilinmiyor. Bu nedenle bu tedavisi sadece belirli hasta gurupları dışında, herkes için kullanılan bir yöntem değildir. Aynı zamanda diğer durumların elvermediği durumlarda, bu yöntem uygulanabilmektedir.

 Boyun Damar Hastalıklarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 Kişinin mutlaka kendi sağlığını koruması adına beslenme düzenini değiştirmesi, gerek görüldüğünde diyet yapılması gerekmektedir. Nitekim boyun damarlarının çoğu sağlıksız beslenmeler sonucunda tıkanıklık göstermektedir. Aynı zamanda kişinin sürekli olarak doktor kontrolünde olması hayati bir önem taşımaktadır. Bu nedenle boyun damarlarında oluşan tıkanmalarda, kişinin mutlaka tedaviye uyması gerekmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir