Beyin Ve Damar Hastalıkları

Beyinde bulunan damarların, patolojik nedenlerden ötürü, tıkanıp daralması sonucunda yırtılırlar. Yırtılma sonucunda ise bu damarlar içerisinde bulunan kan dışarı çıkar. Beynin damarlarının tıkanması ya da daralmasına iskemik beyin hastalıkları denmektedir. Beyin damarlarının yırtılması sonucunda ise kanın dışarı çıkmasına, beyin kanaması denilmektedir.

 Beyin ve Damar Hastalıkları

 Bilindiği gibi beynimiz günlük hayatta ve vücut fonksiyonlarının gerçekleşmesinde en önemli görevi görmektedir. Bu nedenle beyin hastalıkları oluştuğunda hayat içerisinde birçok problem yaşayabiliyoruz.

 Bu hastalıkların sonucu olarak; kısmi felç, felç, bilinçte bozukluklar, konuşma bozuklukları, dengede bozukluklar ve buna benzer birçok sorun yaşayabiliriz. Beynin zedelenmesi sonucunda bile bazı büyük problemler yaşayabilirken, tıkanma ve daralmada daha büyük sorunlar yaşayabiliriz.

 Belirtiler Varsa Doktora Başvurulmalıdır

 Beyin ile ilgili yukarıda da belirtildiği gibi herhangi bir sorun yaşanırsa derhal doktora başvurulmalıdır. Yani görme bozuklukları yaşanıyorsa, denge kayıplar oluyorsa, bilinç kayıpları gerçekleşiyorsa, ileride yaşanabilecek problemleri önlemek adına mutlaka hekime başvurulmalıdır.

 Aksi halde, bu sayılan durumların beyin ile herhangi bir bağlantısı varsa, beyin damarlarında daralmalar yaşanıyorsa, beyin kanamasına kadar ilerleyebilir. Nitekim beyin hastalıklarından ölme durumu, kalp ve kanser hastalıklarından sonra dünya genelinde üçüncü sıradadır. Ancak vücuda verilen hasarlar bakımından bu hastalık diğerlerine göre çok daha etkili olmaktadır. Zaten nörolojik hastalıklar gurubunda da en sık görülen durumların başında yer almaktadır.

 Erken Teşhis Hayat Kurtarabilir

 Son zamanlarda özellikle teknolojinin gelişimiyle beraber çeşitli görüntüleme teknikleri geliştirilmiştir. İşte bunların sayesinde beyinde oluşabilecek hastalıklar öncesinde teşhis edilerek önlenebilme ihtimaline sahiptir. Bu nedenle bu hastalıkların gelişimi öncesinde erken teşhisi önemi çok fazladır. Olası bazı belirtilerden sonra mutlaka beyin ve sinir hatalıkları doktoruna başvurulmalıdır. Erken teşhis sayesinde birçok ölüm engellenmiş olup, ölüm oranlarında da gerilemeler yaşanmıştır.

 Özellikle 65 Yaş Ve Sonrasında Sıkça Görülür

 Beyin damar hastalıklarının özellikle 65 yaş üzerinde görülme olasılığı, diğer yaş guruplarına göre çok daha yüksektir. Beyin hastalıkları yaşayan insanların yaklaşık olarak yüzde otuzu maalesef hayatlarını kaybetmektedirler. Hatta yüzde 40 oranında insan da ağır hasarlar almaktadırlar.

 Beyin ve damar hastalıkları, bu denli yüksek ölüm riski gurubunda yer almasıyla beraber, sakat bırakma, felç etme gibi sonuçlara da sahiptir. Bunun yanında ekonomik olarak da büyük bir sorun teşkil etmektedir. Beyin hastalıkları üzerinde yapılan araştırma ve çalışmalar günümüzde hala devam edilmektedir. Beyin bölgesi olduğundan ne yazık ki bu çalışmalar çok hızlı ilerleyememektedir. Ancak yine de teknolojinin ilerlemesi sonucunda, beyin hastalıklarını gidermede neredeyse her gün farklı gelişmeler de yaşanmaktadır.

 Beyin Hastalıkları Nasıl Gelişiyor?

 Sağlık insanoğlu için en önemli faktördür. Tüm hastalıklarda olduğu gibi beyin hastalıklarının da bazı kötü alışkanlıklar sonucu meydana geldiğini söylemek mümkün. Bu alışkanlıklar sigara ve alkol tüketimi olarak gösterilebilir. Bunun dışında düzensiz yeme alışkanlıkları, sağlıksız beslenme, yağlı yiyecekleri sık sık tüketme, obezite, diyabet de beyin hastalıklarına sebep olan etkenlerdendir. Özellikle henüz genç yaşlardayken bu tür sıkıntılar ilerleyen yaşlarda beyin hastalıklarına dönüşmektedir.

 Beyin Hastalıkları Tedavisi

 Beyin hastalıklarının en etkin tedavisi kişinin kendini her türlü kötü alışkanlıklara koruması ve sağlıklı bir biçimde beslenmesidir. Eğer beyin hastalıkları risklerinden herhangi bir risk yaşanmış veya yaşanmaya devam ediyorsa, mutlaka doktora başvurulmalıdır. Özellikle hipertansiyon hastalarının sık sık doktor kontrollerini yapmaları, beyin hastalıklarının oluşmasında engelleyici görevi görür.

 Nitekim gelişen teknolojik aletler sayesinde beyinde oluşabilecek hastalıklar da önceden tedbirler alınarak önlenebilir. Bu durumda erken teşhisin yapılması kişinin hayatı için büyük bir önem ifade etmektedir. Ancak kişi bu durumları sık olarak ertelerse, teşhis aşaması gecikecektir. Gecikme durumlarında da damarlar yırtılmalar yaşayabilir ve beyin kanamasına yol açabilir. Bu yüzden mutlaka şikayetler olduğunda doktora başvurulmalıdır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir