Beyin Tümörleri


Beyin tümörlerinin her çeşidi kanser olarak algılanmamalıdır. Beyin tümörleri iyi veya kötü huylu şeklinde iki gruba ayrılmaktadır. Bunların İngilizce isimleri ise benign ya da malign şeklinde belirtilebilir.

 İyi Huylu Beyin Tümörleri

 İyi huylu olan benign beyin tümörleri içerisinde kanserli hücre bulunmamaktadır. Genelde bu tümörler ameliyatla alınarak, çok nadir bir şekilde tekrarlama yapar. İyi huylu beyin tümörlerinin kenar ve sınırları net şekilde görünüyor. Çevresindeki sağlıklı dokulara sıçrama yapmaz ve vücudun diğer kısımlarına yayılmaz. Ancak bu vaziyet, iyi huylu beyin tümörlerinin tam anlamıyla zararsız olduğu söylenemez. İyi huylu tümörler kimi zaman, beynin hassas kısımlarına baskı yapıp ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadırlar. Vücudun diğer kısımlarındaki iyi huylu tümörlerden farklı şekilde beyindeki iyi huylu tümörler, çoğu zaman hayati tehlikeye neden olabilirler. Çok nadiren, bu beyin tümörleri kötü huylu tümörlere dönüşebilir.

 Kötü Huylu Beyin Tümörleri

 Kötü huylu olan beyin tümörlerinde kanserli hücreler bulunmaktadır. Kötü huylu beyin tümörleri genelde daha tehlikeli olmakta ve hayati tehlike oluşturmaktadırlar. Kötü huylu beyin tümörleri, hızlıca büyüyüp çevresinde bulunan sağlıklı dokulara yayılma eğilimi gösteriyor. Nadir bir şekilde kanser hücreleri, kötü huylu beyin tümöründen ayrılıp beyin bir başka kısmına, omuriliğe hatta vücudun çeşitli yerlerine dağılabilirler. Bazı vakalarda, kötü huylu beyin tümörleri sağlıklı dokulara yayılmaz ya da yayılmaz. Tümör, doku tabakası, kafada bulunan başka yapının veya kafatası kemiği içerisine sınırlanıp, mahsur kalabilir. Bu tür tümörlere ise enkapsüle tümör adı verilmektedir.

 Beyin Tümörlerinin Belirtileri Neler?

 Beyin tümörünün belirtisi, tümörün tipi, çapı ve yerleşimine bağlı. Belirtiler, tümörün sinir ucuna basınç yapması, beyne hasar vermesi veya tümörün büyüyüp kafatasının içerisinde sıvı birikmesine neden olmasıyla oluşur. Beyin tümörünün en sık görülen belirtilerinin içerisindekiler aşağıdakiler gibidir;

 – Bulantı veya kusma,

 – Sabahları kötüleşmiş olan baş ağrıları,

 – Ayakta dururken ya da yürürken denge sorunu,

 – Konuşma, duyma ya da görme de değişiklik,

 – Hafızadaki sorunlar,

 – Kişilik, konsantre olma, ruh halinde aşırı biçimdeki farklılık,

 – Kol ve bacaklarda karıncalanma, uyuşma hisleri,

 – Kaslarda kasılma, seğirme, nöbet ve spazm gibi hisler bulunuyor.

 Risk Altındaki Bireyler

 Irk; beyin tümörlerinin, beyaz ırka mensup bireylerde diğer ırklara göre daha sıklıkla görüldüğü söylenebilir.

 Erkek olmak; beyin tümörleri genelde, kadınlardan daha çok erkeklerde görülmektedir. Ancak meningioma ismi verilen bir çeşit merkezi sinir sistemi tümörünün kadınlarda daha fazla görüldüğü söylenebilir.

 Yaş; beyin tümörü riskinin yaş ile çoğalmasıyla beraber çoğu zaman 70 yaş ve üstü bireylerde görüldüğü söylenebilir. Bir başka yandan, beyin tümörlerinin çocuklarda lösemi hastalığından sonra en çok görülen ikinci kanser türü olduğu söylenebilir. Beyin tümörleri 8 yaşa altındaki çocuklarda daha fazla görülmektedir.

 Aile; ailesinde glioma ismi verilen santral sinir sistemi tümörü bulunan bireylerin aynı hastalığa yakalanma riski de bulunmaktadır.

 İş yerlerinde belirli kimyasal ve radyasyona maruz kalmak, bu hastalığa yol açmaktadır.

 Beyin Tümörlerinin Tedavi Metotları

 Cerrahi Tedavi: Cerrahi tedavi, beyin tümörünün tedavisinde sıkça kullanılan metotlardan birisidir. Beyin cerrahları, kraniotomi denilen bir tür işlem ile kafatasının açılmasıdır.

 Radyoterapi: Bu tedavi çeşidinde yüksek enerji içeren ışınların kullanılmasıyla kanser hücrelerinin öldürülmesine ya da çoğalmalarının engellenerek ortadan kaldırılması işlemi şeklinde tanımlanabilir. Bu tür terapide kullanılan ışınların, gamma ışını, proton ya da x- ışını olabilmektedir. Tümöre ve yakın etrafındaki dokulara radyasyon verilmektedir. Kimi vaziyetlerde, radyasyon bütün beyne ya da omuriliğe de verilmektedir.

 Radyocerrahi: Bu metot ise iyi ve kötü huylu tümörlerin invazif olmayan bir biçimde tedavi edilmesine olanak sağlayan medikal bir işlemdir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir