Bel Kayması Nedir


Bel kayması vaziyetinde genelde kuyruk sokumuna en yakın olan L5 omuru dışarı doğru kaymakta. Doğru egzersizler ile beraber bireyin hayat standartlarını düşürmesi önlenebilir. El ağrısı sebebiyle doktora başvuran hasta bireylerin yaklaşık olarak yüzde 5’inde bel kayması olduğu teşhis edilmiştir. Bel kayması, omurga kemiklerini birbiri üstüne öne veya arkaya doğru kaymış olması şeklinde tanımlamak mümkün olacaktır. Tıpta, bel kayması adına spondylolisthesis kavramı kullanılmaktadır.

 Omurgalara örnek verilmesi gerekirse; kolye veya tespih üstünde bulunan boncuklar, zincir veya ip sayesinde ardı ardına belli düzen içerisinde, çizgi halinde sıralanmışlardır. Omurga kemikleri de üst üste buna benzer biçimde dizilmişlerdir. Omurga kemikleri birbiri üstüne düzgün biçimde dizilmesini, kemikler arasında yer alan bağlar ve eklemler sağlar.

 Bel kayması bulunan kişilerde omurga kanalının içerisinde geçen sinirler ve omurilik gerilebilir, sıkışarak baskı altında kalabilir. Sıkışma, gerilme ve tahrişe bağlı şekilde bel fıtığı bulguları taklit edilecek bir şekilde bel ağrısı, bacaklarda ve kalçada ağrı, uyuşma, karıncalanma gibi belirtiler görülebilir. Nadir durumlarda ise dışkı ve idrar yapma fonksiyonları, bel kaymasına bağlı şekilde sinir sıkışmaları sebebiyle etkilenebilir.

 Bel Kaymasının Belirtileri

 Bel kayması kimi zaman hiç belirti göstermeyebilir. Görülen belirtilerde ise çok hafif ya da çok şiddetli ağrı olması mümkün. Aşağıdaki belirtiler görülebilir;

 – Hareket zorluğu,

 – Bel ağrısı,

 – Kayan omur civarında aşırı hassaslık oluşması,

 – Bacaklarda güç kaybı,

 – Bel, sırt ya da kalça kaslarına gerginlik, kasılma,

 – Kaba ette ya da uylukta ağrı, karıncalanma, hissizlik ya da zonklama.

 Belde kayma ayrıca bel içerisinde şekil bozukluğuna sebep olabilir. bu vaziyet omurga çökmesine zemin hazırlayarak, şiddetli vakalardaysa aşırı kamburluk ya da omurga eğriliği gibi problemler ortaya çıkar.

 Bel Kaymasının Nedenleri

 – Doğuştan gelen problemler: Çocuklarda görülen bel kayması durumunun en sıkça karşılaşılan sebebi, doğuştan gelen anatomik problemler ya da doğum sırasında yaşanan sorunlardır.

 – Kemik rahatsızlıkları: Yetişkinlerde karşılaşılan bel kaymasının sebebi, sıkça gerçekleşen eklem iltihapları, kireçleme gibi kıkırdak ve kemik doku rahatsızlıkları olmakta.

 – Darbe almak: Bele alınan darbe ya da omurgayı zorlayacak hareketler buna sebebiyet verebilir. Bu sebeplere örnek vermek gerekirse;

 * Futbol, jimnastik ya da vücut geliştirme gibi güç sporlar,

 * Kalça üstüne kontrolsüz düşme,

 * Ağır kaldırma gibi ihtiyacı olan beden kuvvetine dayalı bir işte çalışıyor olmak,

 Bu gibi sebeplerden ötürü, futbol maçı yan hakeminde, atletlerde ya da akrobat bireylerde sık şekilde bel kayması görülüyor.

 – Diğer sebepler: Aşağıda bulunan etmenler de uzun zamanlı bel kaymasına sebep olabilmekte;

 * Hafif darbe alma, koşu ve benzeri sebeplerle omur üstüne devamlı stres kırığının oluşması,

 * Omur etrafında meydana gelen kemik tümörü,

 * Yaşlılıktan ötürü bağ ve kas dokularını zayıflaması.

 Bel Kayması Teşhisi

 Bel kayması teşhisi adına genelde normal bel filmi yeterli olur. Hastanın omurga kemikleri içerisindeki kaymanın arkaya ve öne doğru eğilmekle çoğalıp çoğalmadığını bilmek, tedavi planı bakımından oldukça önemlidir. Bu sebeple de omurganın farklı pozisyonlarında röntgen filmleri yapılmalıdır. Normal röntgen filmlerinde saptanıyor olması her daim basit olmayan stres kırıklarının aranması hedefi ile Bilgisayarlı Tomografi yapılabilmektedir.

 Bel Kayması Tedavisi

 Omurga eğriliği ya da çok şiddetli ağrıya sebep olmadığı sürece, çoğu bel kayması durumu fizik tedavi gibi uygulamalar ile, cerrahi müdahale olmadan iyileştirilmektedir. Bu yöntemler arasında; egzersiz, korse gibi metotlar bulunmaktadır. Doktor çok gerekli görmesi durumunda cerrahi müdahaleye karar verebilir. Bel kayması tedavisi bu şekilde tedavi edilebilir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir